Moda na antyki w domach i mieszkaniach

0
3578

Seryjna produkcja mebli sprawia, że jakiś odsetek społeczeństwa ma w swoich domach ich kopię. Najzwyklejszą w świecie kopię modelu. A czy nie chcemy prócz wygody mieć w swoich mieszkaniach czegoś oryginalnego, co pozwoli nam odróżnić się od reszty? Inspirujemy się katalogami znanej szwedzkiej sieci salonów meblowych, ale czy to droga do indywidualizmu? Jeżeli właśnie na indywidualizmie nam zależy to musimy pójść o krok dalej i tworzyć samemu nasze wnętrza. Choć jest to ciężki chleb i nie od razu efekt nas zadowoli to zaręczam, że i tak warto spróbować.

Wiekowe meble do renowacji?

Coraz większą popularnością cieszą się wiekowe meble. Meble, których lata świetności już dawno minęły. Jednak przy niewielkich nakładach naszej pracy mogą na nowo służyć nam przez wiele lat. Dostęp do nich bywa dużo łatwiejszy niż możemy sobie wyobrazić. Niekiedy znajdują się na wyciągnięcie ręki. Wystarczy poszperać na strychu w domu, zapytać sąsiadów, znajomych lub krewnych. Często zagracają garaże i piwnice i dla kogoś wydanie takich mebli za symboliczną złotówkę może okazać się zbawieniem i zyskaniem dodatkowego miejsca. A my możemy stworzyć niesamowite perełki do naszego domu. Warto też odwiedzać pchle targi. W mojej okolicy na przykład dużą popularnością cieszy się handel sprowadzanymi z Niemiec rzeczami typu używany sprzęt RTV i AGD, rowerami, a także meblami. Za nieduże pieniądze możemy stać się właścicielami niezłego cacka. Pamiętajmy też, że im bardziej nietypowy mebel, im bardziej zniszczony tym większe wrażenie zrobi na nas po renowacji. Nie bójmy się zaryzykować. Jeśli zainwestujemy swoją pracę w renowację mebla tym większa będzie przyjemność z późniejszej jego eksploatacji. Ponadto będzie to doskonały przyczynek do rozmów z gośćmi, którym z pewnością nie umknie uwadze takie cudo. Radość z finału renowacji zabytkowego mebla zrekompensuje nam każdy włożony w to trud. Jeżeli cierpimy przewlekle na brak czasu, choć zaręczam, że renowacja to świetna odskocznia od codziennych obowiązków, to możemy kupić mebel po renowacji. Dessa wyręczy nas w naprawianiu mebla, a dodatkowo zaświadczy nam między innymi o jego pochodzeniu.

jak wykonać renowacje starych mebli drewnianych

Ponadczasowe antyki – trwałe i dobre?

Dodatkowym atutem starych mebli prócz ich oryginalności jest ich ponadczasowość oraz trwałość. Ponadczasowość polega na tym, że nie podlegają pod żadne współczesne kanony piękna ani modę. Ich trwałość nie podlega żadnym dyskusjom. Nie tylko fakt, że przetrwały tyle lat świadczy o ich trwałości, choć ktoś powie, że zależy jak się o nie dbało, ale przede wszystkim zastosowane materiały oraz technika ich wykonania. Starsi ludzie jak mantrę powtarzają, że to co stare, to co kiedyś można było kupić było mocniejsze i ja się z tym zgadzam w stu procentach. Najciekawsze wnętrza powstają z połączenia współczesnych mebli z antykami. Stary mebel ma być wisienką na torcie, kropką nad i. Ustrzec trzeba się przed przesadą. Piękne rzeczy uzależniają, tak więc pamiętajmy, że tylko akcent w starym stylu da nam oczekiwany efekt. Cienka jest granica między pięknem, a kiczem, a poza tym nie chcemy mieszkać w muzeum. Życzę wszystkim powodzenia w spełnianiu się w roli dekoratora wnętrz. Pamiętajmy, że chcieć to móc!